Strony

czwartek, 7 lutego 2013

Czy przedłużanie rzęs niszczy nasze naturalne rzęsy?


Często słyszę to pytanie. Każda rzecz, szczególnie nowa i nieznana budzi w nas lęk i niepokój.

Czy przedłużanie niszczy nasze naturalne rzęs? Tylko w przypadku nieprawidłowego wykonania lub na nasze własne życzenie.

Dobrze wykonane rzęs po aplikacji są rozdzielone, można je swobodnie przeczesać, każda wypada oddzielnie, nie są sklejone. W takim stanie ich naturalny cykl rośnięcia i wypadania nie jest zaburzony. Po około 6-10 tygodniach większość rzęs wypada i zostaje zastąpiona nowymi - jest to naturalny cykl życia rzęs.

Drugą ważną kwestią jest odpowiedni dobór rzęs sztucznych. Dostępne są różne grubości rzęs, a im grubsza rzęsa tym większy ciężar stanowi dla naturalnej. Gdy nasze rzęsy są bardzo cieniutkie i delikatne czasem jedyną grubością jaką możemy założyć są najcieńsze rzęsy o grubości 0,1mm (na rynku dostępne są 0,1-0,3mm - najpopularniejsze dla metody 1 do 1 - 0,15-0,2mm).

Skąd zatem wzięło się tyle opinii o szkodliwości przedłużania rzęs, a także zdjęcia powiek które zostały z kilkoma rzęsami?


1. Nieprawidłowa aplikacja, wykonana przez osobę początkującą:
- rzęsy są posklejane, nie da się ich rozdzielić
- jedna sztuczna rzęsa jest przyklejona do kilku naturalnych
- rzęsy są przyklejone za blisko powieki lub bezpośrednio do niej


Rzęsy sztuczne zaczynają podrażniając powiekę, a odrastające rzęsy które są sklejone nie mają miejsca na odrost, zaczynają uwierać. Powieki zaczynają swędzieć, zaczynamy je drapać i skubać, w ostateczności często same wyrywamy sobie część rzęsy, żeby sobie ulżyć w cierpieniu. Po takiej aplikacji można zostać z kilkoma rzęsami i jedyną radą jest czekanie 6-10 tygodni aż wszystkie rzęsy zakończą cykl odrastania.

W takiej sytuacji należy udać się na ściągnięcie rzęs! Nie próbować samemu przy nich manipulować.


2. Prośba o założenie dużych, mocno podkręconych i grubych rzęs, mimo iż sami mamy cieniutkie i bardzo delikatne:

W takim przypadku nasze rzęsy są mocno obciążone i mogą szybciej wypaść. Skraca się cykl życia rzęsy w okresie zakładania takich rzęs. Po ściągnięciu i odczekaniu 6-10 tygodni sytuacja wraca do stanu normalnego.

Czy zatem można zakładać takie rzęsy gdy ktoś bardzo chce? Moim zdaniem tak, ale na odpowiedzialność właścicielki rzęs po podpisaniu zgody i informacji, że została uświadomiona. Sporo osób decyduje się na takie rozwiązanie, czasem pragnienie posiadania imponujących rzęs jest silniejsze od rozsądku... :)

Zdecydowanie jednak nie zalecam noszenia takich rzęs przez dłuższy okres czasu.


3. Dotykanie i skubanie rzęs przedłużonych:

Efekt taki sam jak przy nieprawidłowej aplikacji, ale tutaj same jesteśmy odpowiedzialne za powstałe szkody ;) Dotykanie i skubanie rzęs (tak samo naturalnych jak i sztucznych) powoduje, że szybciej wypadają, czy nawet zostają wyrwane. Również mocne wycieranie rzęs w trakcie snu o poduszkę przerzedza rzęsy w danym miejscu.


4. Efekt wizualny, po ściągnięciu rzęs:

Nawet po jednorazowej aplikacji, po ściągnięciu rzęs lub pozostawieniu do wypadnięcia często mamy mylne wrażenie, że rzęsy jest mniej, są słabsze i krótsze. Sama tak miałam ;)

Łatwo jest przyzwyczaić się do wachlarza rzęs, trudniej natomiast przypomnieć sobie jak wyglądały nasze rzęsy przed aplikacją. Na licznych zdjęciach które wykonuję czasem przed i po zabiegach u tych samych osób widzę, że stan ich rzęs naturalnych prawie się nie zmienia.
Jest to rzecz zakodowana w genach i w ostateczności po odczekaniu jednego cyklu życia rzęs (6-10tygodni) wszystko wróci do pierwotnego stanu, nawet gdybyśmy sobie same wyrwały wszystkie rzęsy.


Żeby zakończyć bardziej optymistycznie dodaje zdjęcie prawidłowo założonych rzęs ;)


6 komentarzy:

 1. Bardzo pożyteczny post. Nie tylko dla tych kobiet, które noszą rzęsy, ale też dla stylistek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to chyba się zdecyduję :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. że tak powiem tekst powtarzany przeze mnie do każdej Klientki...
  już mi się czasem nie chce tego powtarzać- zwłaszcza pkt 4- najistotniejszy!
  napisane idealnie, nic dodać nic ując..
  w związku z tym że nie chce mi się klikać tego samego u siebie:
  czy mogę zapożyczyć uwzględniając autora i źródło kopii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli będzie podpisany nad treścią tekstu z aktywnym odnośnikiem do tego posta to się zgadzam :)

   Usuń
 4. Proszę mi powiedzieć, czy zbyt bliskie przyklejenie rzęs przy nasadzie naturalnych powoduje kłucie w oku i czy jest to groźne dla oka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyt bliskie przyklejenie może podrażniać powiekę, ale nie samo oko.
   Kłucie zazwyczaj jest spowodowane przez niedoklejenie rzęsy od strony powieki (rzęsa jest przyklejona na środku, a od strony powieki porusza się drapiąc powiekę, wykręca się pod dziwnymi kątami, czasem może drażnić też oko). Jeżeli dodatkowo w taki sposób są przyklejone grubsze rzęski (0,2 lub 0,25mm) powoduje to bardzo duży dyskomfort i może wywołać podrażnienie.

   Takie rzęsy powinno się ściągnąć, żeby nie podrażniać powiek i oczu...

   Usuń

Zapraszam do komentowania, odpowiem na każde pytanie zawarte w komentarzu :)